Acidita
Acidita: Je to nakyslá chuťová vlastnost odrůdy Arabica způsobena kyselinami, které se v odrůdě nacházejí a obohacuje chuťové spektrum kávy. Musí být přirozená, ne natrpklá. Acidita je charakteristická pro africké kávy a některé středoamerické kávy.
Alternativa
Alternativa: Alternativní příprava kávy vůči Espresso přípravě, nejčastěji se jedná o filtrovanou kávu, přípravu pomocí moka kávovaru, aeropress, Frenchpress, zalévaná káva, turecká připravena pomocí Džezva.
Arabica
Arabica: Druh kávovníku Coffea arabica, jeho plody jsou kávové třešně a její pecky jsou kávová zrna. Ve srovnání s Robustou má o 22 chromozomů více, širší chuťové spektrum díky acidity, obsahuje méně kofeinu, je náročnější na pěstování.
Barista
Barista: Znalec kávy, který kávu nejen připravuje, ale zná cestu kávy a umí předat vědomosti zákazníkovi. Udržuje čistotu kávovaru a odpovídá za kvalitní přípravu a výběr kávy.
Blend nebo Směs
Blend: Směs kávy, kombinující různé odrůdy a druhy káv tak, aby měla svou stejnou charakteristickou chuť, míchá se obvykle z 5 a více druhů, v každém období roku z různě dostupných zdrojových káv
Cascara
Cascara: Slupka z kávové třešně, používá se na přípravu nápoje podobného čaje, může však obsahovat zůstatky postřikových látek
Crack
Crack: Syrové zrna při pražení vlivem rozpínající se celulózy praskají, první prasknutí je při velmi světle pražené kávě, druhé prasknutí je při tmavě pražené kávě následkem čehož kávové zrno vypustí oleje
Crema
Crema: Hustá pěna na povrchu espresso nápoje tvořena vodou, oleji, CO2 a karamelem, podle zbarvení a hustoty můžeme zhodnotit kvalitu extrakce a čerstvost kávy od pražení
Cup of Excellance
Cup of Excellance : Oficiální soutěž ve které zpracovatelé přihlašují výběrové kávy a porota certifikovaných degustátorů jejich hodnotí a připisuje bodové ohodnocení
Cupping
Cupping: Degustace vzorků káv z šálků pomocí hlasitého srkání. Kávy se rozdrtí nahrubo a zalijí se 93 ° C horkou vodou.
Dochuť
Dochuť: Chuťový vjem, který přetrvává v ústech po vypití kávového nápoje. Musí být příjemná, při dobré kávě dlouhotrvající a nesmí mít natrpklé přívlastky, které jsou běžné při méně kvalitní kávě.
Espresso
Espresso: Příprava kávového nápoje z 7 a více gramů namleté kávy pod tlakem 9 Barů horkou vodou při teplotě okolo 94 ° C kdy vyteče 20-30ml nápoje za 20-30 sekund.
Extrakce
Extrakce: Proces při kterém se do vody uvolňují rozpustné chuťové složky z upražené a namletého kávovinového zrna.
Kávovníková třešeň
Kávovníková třešeň: Plod kávovníku, který obsahuje dvě nebo jedno kávovníkové zrno. Usušená dužina třešně je Cascara. Třešeň nezralá má zelenou barvu, zralá třešeň podle odrůdy je červená, žlutá, oranžová nebo růžová.
Kofein
Kofein: Alkaloid nacházející se přirozeně v kávoníkovej třešni a tedy i kávovníkovém zrnu. Působí pobídka na lidský organismus, zvyšuje srdeční tep, tlak, zrychluje metabolismus, ve vyšších dávkách však má nežádoucí účinky na tělo. Z důvodu snadného uvolňování do mateřského mléka se nedoporučuje konzumovat během kojení více než 200mg což jsou přibližně dva šálky kávy.
Latte art
Latte art: Metoda kreslení mléčnou mikropěna do kávového nápoje cappuccino. Je zpestřením zážitku z mléčného kávového nápoje.
Metoda honey
Metoda honey: Metoda zpracování sklizených kávovníkových třešní pro získání zeleného zrna pomocí zaprahlou slupek s částí dužiny.
Metoda suchá
Metoda suchá: Metoda zpracování sklizených kávovníkových třešní pro získání zeleného zrna pomocí zaprahlou celých třešní.
Metoda mokrá
Metoda mokrá: Metoda zpracování sklizených kávovníkových třešní pro získání zeleného zrna praním ve vodě.
Mikrolot
Mikrolot: Malá precizní ručně sbíraná část produkce kávovníkových třešní za účelem vyzvednutí chuťové charakteristiky ve specifické části kávovníkových plantáží, konkrétní odrůdy nebo metodou zpracování.
Mikropěna
Mikropěna: Velmi jemná a hustá pěna připravena našlehání mléka na parní trysce kávovaru, bez viditelných bublinek, z níž se připravují mléčné kávové nápoje.
Moka
Moka: Konvička na přípravu kávy založená na principu přípravy espressa s použitím vysokého tlaku vodní páry.
odrůda
Odrůda: Detailnější botanické rozlišení jako druh. Odrůdy vznikají buď přirozenou mutací, křížením nebo šlechtěním.
Oleje
Oleje: Upražené kávovníkové zrno obsahuje širokou škálu olejů ze zrna se uvolňují po druhém pukání – druhém cracku.
Robusta
Robusta: Druh kávovníku Coffea canephora, jeho plody jsou kávové třešně a její pecky jsou kávová zrna. Ve srovnání s Arabicou má o 22 chromozomů méně, neobsahuje kyselost, obsahuje více kofeinu, je nenáročný na pěstování, pěstuje se v nižších nadmořských výškách.
Tělo
Tělo: Intenzita chutná kávového nápoje, nejedná se o hustotu nebo koncentraci nápoje.
SCAA, SCAE
SCAA, SCAE: Asociace výběrové kávy v Americe a Evropě. Zvyšují povědomí o výběrové kávě, pořádají soutěže a festivaly, mají v jednotlivých zemích koordinátorů, soutěže vrcholí mistrovstvím světa baristů.
SHG, SHB
SHG, SHB: Zkratka pro tvrdost (a kvalitu) zrna, jedná se o kávy pěstované ve výškách nad 1300 mnm.
Slepé sítko
Slepé sítko: Filtr bez dírek vkládaný do páky espresso stroje za účelem pročištění vnitřních částí hlavy stroje.
Tamper
Tamper: Kovový (nebo plastový) nástroj podobný okrouhlé razítku používaný na udusání namleté kávy v páce espresso kávovaru.
Zelená káva
Zelená káva: Ve formě zeleného zrna se převáží zpracována surová káva od producenta do pražírny. Je tvrdá a zároveň elastická, těžko se dá rozkousat, má strohou chuť a aby byla nezávadná je třeba ji tepelně zpracovat, nejlépe pražením.